Věž ztratila spojení s letadlem letícím do západosibiřského Surgutu dvě minuty po startu po půl šesté ráno moskevského času (po půl čtvrté SELĆ). Letoun se zřítil dva kilometry od letiště na pole u vesnice Gorkovka. Po dopadu se rozlomil na tři části a trosky se vzňaly.

Na palubě dvoumotorového turbovrtulového stroje ATR-72 bylo 39 pasažérů a čtyři členové posádky.

Z trosek se podařilo zachránit 12 lidí, které přepravili záchranáři helikoptérami do ťumeňské nemocnice, stav nejméně pěti lidí je kritický. Mají mnohočetná zranění a hluboké popáleniny. Z trosek stroje bylo zatím vyproštěno 16 těl.

Na místě havárie zasahuje přes 230 hasičů, záchranářů a zdravotníků s těžkou technikou. Požár trosek se již podařilo uhasit.

Zatímco středisko záchranných operací uvádí, že letoun ulétl tři až pět kilometrů, podle úřadu vyšetřovatele se zřítil třicet kilometrů od města.

Nehoda se vyšetřuje

Příčina nehody zatím známa není. Středisko záchranných operací oznámilo, že se podařilo nalézt obě černé skříňky. O jejich stavu se agentury nezmiňují. Toto záznamové zařízení je nicméně konstruováno tak, aby zkázu letadla přečkalo.

Stroj vyrobil francouzsko-italský výrobce letadel ATR. UTair využívá osmnácti strojů ATR dvou verzí.

Jedna z posledních nehod letadla tohoto typu se stala v listopadu 2010 na Kubě, zahynulo všech 68 lidí na palubě. Vyšetřovatelé tehdy za příčinu havárie označili kombinaci špatného počasí a špatných rozhodnutí posádky.